Tüccarların, çeşitli boyutlardaki şirketlerin ve bireylerin farklı türdeki yatırımlarını devlet tarafından kabul gören meşru bir sistem içerisinde değiş tokuş etmek suretiyle kar ya da zarar ederek yatırımlarını yönlendirmelerini sağlayan sisteme borsa adı veriliyor. Borsada yatırım yapabilmek için belirlenen asgari miktarlar bulunuyor. Bu miktarların altındaki tutarların kullanılarak işlem yapılabilmesi mümkün olmuyor. Borsa yoluyla yatırımların yönetilebilmesi için, alanında uzman kişilerin vereceği tavsiyelerle hareket etmek ya da yatırım aşamasından önce detaylı bilgi edinmek gerekiyor. Dönem dönem halka açılan şirketlerin hisseleri de borsa sistemi sayesinde satın alınabiliyor. Güvenli bir alım satım ortamı sağlayan borsanın kendine özgü bazı kuralları bulunuyor. Dürüst ve şeffaf şekilde yapılan işlemler, daha çok yatırımcının borsaya yönelmesini sağlıyor.

Faizin Etkisi

Satıcının arzı ve alıcının talebi fiyatı belirliyor. İkisi arasındaki oranın ekstrem olması durumunda ise, dışarıdan devlet eliyle yapılan müdahaleler sayesinde oran normal seviyede izlenebiliyor. Borsanın çok düşmesi, satılanların aşırı şekilde değer kaybetmesi ya da tam tersi durumların önüne geçebilmek için faiz değerlerine müdahale edilmesi gerekiyor. Bu nedenle borsa faiz oranları nelerdir? sorusuna verilebilecek genel geçer bir cevap bulunmuyor. Faiz oranları değişiklik gösterebiliyor. Değişikliklerin takip edilmesi sayesinde, atılacak adımlar daha doğru hesaplanabiliyor. Yatırım stratejilerine büyük oranda yön veren faizler olarak karşımıza çıkıyor.

Borsa İşlem Saatleri

Borsa işlemleri hafta içi 5 gün boyunca yapılabiliyor. Haftasonu günlerde ve belirli saatlerde kapalı olan borsaların işlem saatleri değişiklik gösteriyor. Borsa İstanbul’da açılış işlemleri ve kapanış işlemleri olmak üzere iki tür işlemden bahsetmek mümkün. Açılış işlemleri 09:15 ile 12:30 saatleri arasında; kapanış işlemleri 14:00 ile 17:30 saatleri arasında yapılabiliyor.

Halka Arz Sistemi

Şirketlerin önceden bilmedikleri çok sayıda yatırımcıya ulaşmasına ve hissesini vermesine imkan sağlayan halka arz sistemine girebilmek için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Öncelikle, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından şirketçe hazırlanan halka arz izahnamesinin onaylanması gerekiyor. Bunun ardından halka arz için belirlenen gerekliliklerin tamamının yerine getirilmesi gerekiyor. Şirketlerin büyümek için tercih edebileceği tek yöntem olmayan halka arz, en çok kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Daha çok sayıda yatırımcısı olan şirketler böylece büyüyor.

Hisse Senedi

Hisse senedi, şirketlerin ortaklarına yönelik düzenledikleri sahip olunan payı gösteren kıymetli evrak statüsündeki belgelerdir. Hisse senetleri, hem şeffaflık sağlaması hem de şirket bakımından gelir elde edilebilecek bir araç olması nedeniyle önem taşıyor. Bir şirketin sahip olduğu hisse senetlerinin değerinin düşmesi, şirketin kazançlarının azalmasına ya da zarara geçmesine neden olabiliyor. Hisse senedinin değeri düşen şirket, yatırımcılar tarafından daha az tercih edilmeye başlanıyor. Şirketin küçülme yolunda attığı ilk adım ise bu oluyor. Aynı hızla küçülme, yatırımcı kaybetme ve senet değerlerinin düşmesi durumunda ise, şirketin iflas açıklama ihtimali artmış oluyor. Bu duruma neden olan ise büyük oranda faizlerle ilgili. Bu nedenle, ekonomistlere ve uzman yatırım danışmanlarına göre, faizin her an takip edilmesi şirketler için çok daha önemli. Böylece, alınacak tedbirler için geç kalma ihtimali düşüyor.

Hisse Senedi Alınmasının Sebebi

Yatırımcıların hisse senedi almalarının sebebi, ileride kendilerine daha fazla kazanç sağlayacak olan şirketler olduğunu düşünmeleridir. Bu sayede, ortak olarak belirli bir pay edinirler ve geleceğe yönelik uzun vadeli yatırım yapmış olurlar. Borsada yapılan her türlü işlem, bireyler için önemli olsa da şirketlerin tüm geleceğini etkilemesi bakımından şirketler için hayati öneme sahip.

Hisse Senedi Analizi

Borsada işlem yapmayı düşünen yatırımcıların hisse senetleriyle ilgili bilgi sahibi olmaları önem taşıyor. Bunun yanında, hisse senetleri konusunda temel teknik bilgi yatırımı kazanca sağlamak için yeterli olmuyor. Aynı zamanda, verilerin teknik analizini yapmak da önem taşıyor. Her an borsa verilerine ulaşabilmek mümkün oluyor. İnternetin hemen herkes tarafından kullanıldığı günümüzde, anlık borsa takibi oldukça kolay. Hisse senetlerinin değerinin ya da faizlerin yükselip düşmesine bağlı olarak yatırımcıların yatırımlarını yönetmeleri gerekiyor. Büyük şirketler genellikle bu tür teknik takipleri yapabilmesi için alanında uzman bir ekonomistle çalışıyor. Tüm veriler tek bir dijital platformda toplanıyor olmasına ve takip edilebiliyor olmasına rağmen, teknik analiz yapabilmek için teknik bilgiye sahip olunması önem taşıyor.