Satış ortaklığı, ürünlerini internet üzerinden satışa sunmak isteyen firmalar ile ürünlerin pazarlamasını gerçekleştiren bireylerin tek çatı altında toplanmasını sağlayan bir kazanç sistemidir. Özellikle son birkaç yıl içerisinde popüler olan satış ortaklığı nasıl yapılır sorusu ise yoğun olarak soruluyor. Öncelikle her alanda olduğu gibi satış ortaklığında da bireylerin deneyim sahibi olması gerekiyor.

Online ürün tanıtımı ve satışı konusunda yeteri düzeyde bilgili olunması oldukça önemlidir. Satış ortaklığı işi geçici olarak yapılabildiği gibi mesleki olarak da yapılabiliyor. Satış ortaklığında ayrıca rekabet durumu da olduğundan ciddi bir emek sarf edilmesini gerektiriyor.

Satış Ortaklığı Nedir?

Affiliate Marketing olarak da tanımlanan satış ortaklığı, bireyler tarafından firma ürünlerinin doğrudan internet dünyası üzerinden online olarak satışa sunularak bu sayede belirli bir oranda komisyon yani kazanç elde edilmesi olarak adlandırılıyor. Bireyler ile firmalar aralarında antlaşma sağlayarak ürünlerin günlük olarak satışa sunulması gerçekleştirilir ve satılan her bir ürün için firma tarafından bireylere komisyon ödemesi gerçekleştirilir.

Satış Ortaklığı Nasıl Gerçekleştirilir?

Sanılanın aksine satış ortaklığı nasıl yapılır konusu oldukça basit bir şekilde gerçekleştiriliyor. Sistem son derece kolaydır ve burada uygulanması gereken tek adım ise ürün satışı için gerekli tanıtımların yapılması ve pazar ağının oluşturulmasıdır.

Satış Ortaklığının Mantığı Nedir?

Satış ortaklığı, ürünlerin fiziksel veya online fark etmeksizin daha yüksek miktardan ve daha hızlı bir biçimde satılması açısından birçok firmalar tarafından başvurulan bir pazarlama uygulamasıdır. Satış ortakları yani ürün satışı yapacak bireyler ilgili firmaların web sitelerine giriş sağlayarak buradan firma tarafından sunulan satış ortaklığı ağlarına kayıt olarak kendilerine sunulan satış ortaklığı linkinden ürün reklamlarını ve satışlarını gerçekleştiriyorlar. Satış ortaklığı önceki dönemlerde özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tercih edilmiş ve bugün ise ülkemizde de yaygın olarak uygulanıyor. Bu sistemde firmalar çıkarları doğrultusunda ürün satış hizmetleri sunması ile birlikte satılan her ürün sonucunda satış ortaklarına komisyon bedeli aktarılıyor.

Satış Ortaklığı Sunulan Firmalar Nasıl Bulunur?

Satış ortaklığı sunulan firmalar ile buluşmak oldukça kolaydır. Bunun için yapılması gereken tek şey internet dünyası üzerinden satış ortaklığı iş ilanları sunulan web sitelerinin ziyaret edilmesidir. Buradan ilgili firma telefonundan veya web sitesinden iletişime geçilebilir. Firmanızdan kayıt olduktan sonra ürün reklamlarınızı ayrıca facebook, twitter gibi en gözde sosyal paylaşım hesabınızdan paylaşabilir ve bu sayede kullanıcıların doğrudan hesabına yönlenmesini sağlayabilirsiniz. Hesabınızdan satın alınan her ürün için ayrı miktardan komisyon bedeli kazanırsınız ve kazançlarınız ise genellikle 15 günde bir banka hesabınıza aktarılır.

Satış Ortaklığı Ne Kadar Kazandırır?

Satış ortaklığında kazanç durumu ise birlikte çalışılan firmanın kalitesine göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin, dünyanın en kaliteli firmaları üzerinden satış ortaklığı yapılması 15 günlük süreçte ortalama olarak 5 bin TL kadar komisyon kazanılabilir. Satış ortaklığında fiziksel olarak satışa sunulan ürünlerde %25 komisyon ve online olarak satışa sunulan ürünlerde ise genellikle %75 oranında komisyon ödenir. Bu bakımdan satış ortaklığı yapmak istediğinizde özellikle sektöründe kaliteli, güvenilir olan firmaları tercih etmenizde fayda bulunuyor.

Satış Ortaklığının Avantajları Nelerdir?

En kazançlı ek işlerden biri olan satış ortaklığının birçok avantajları bulunuyor. Satış ortaklığında ürüne sahip olunması, firma kurulması, direk müşteri ile yüz yüze iletişim kurulması, ürün depolama ve iadesi ile muhatap olunmaz, web sitesine ve bir çalışma ekibine sahip olunmasına gerek yok, muhasebe yapılması gerekmiyor, vergi ödenmesi gerekmiyor muhasebe ve vergi işlemi direk firma tarafından gerçekleştiriliyor. Satış ortaklığı dijital bir ortamdan gerçekleştirildiğinden yol masrafı gibi durumlardan da kurtuluyorsunuz. Satış ortaklığı ev ortamında sadece bilgisayar başında kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Kimler Satış Ortaklığı Yapabilir?

Satış ortaklığı yapabilmek için yüksek öğrenim görülmesi veya lise mezunu olunması gerekmiyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi satış ortaklığında da girişken bir ruha sahip olunması, satış ortaklığından gerçek anlamda hoşlanması, bu işi uzun süreli olarak yapmayı hedefleme ve satış ortaklığı hakkında biraz da tecrübeli olan herkes bu keyifli ve kazançlı ek işi kolayca icra edebilir.