SEO hakkında insanların kafasında SEO nedir ve faydaları nelerdir, ne için yapılır veya SEO nasıl yapılır gibi pek çok soru var. İnsanların SEO’nun ne olduğunu anlamaları o kadarda zor değildir.

SEO Nedir?

SEO’nun açılımı “Search Engine Optimization” yani arama motoru optimizasyonudur. Başını Google’ın çektiği arama motorlarında en üst sırada gözükmek ve hatta bu işin bilirkişisi gibi gözükmek amacıyla yapılan çeşitli tekniklere verilen addır. SEO çalışmaları iç SEO ve dış SEO olarak ikiye ayrılabilir.

İç SEO Nedir?

İç SEO, web sitesini tasarlarken web sayfalarını belirli bir mantık çerçevesinin içine oturtup birbirine bağlamak ve arama motoruna web sitesinin hangi bilgilere sahip olduğu ile ziyaretçilere hangi amaçla hitap ettiğini ortaya koymaktır. Kısaca iç SEO web sitesinin içerisinde yapılandırılmış SEO uyumuna verilen addır. İç SEO uyumunun gerçekleştirilebilmesinin için web sitesinin başlık alanları yani title ile açıklama bölümü yani description web sitenizle ilgili cümlelerle bezenerek oluşturulmalıdır. Ayrıca kullanılan fotoğrafların alt etiketleri doğru tanımlanmalıdır ve sitenin sahip olduğu içeriklerin özgün olması gereklidir. Arama motorlarının botları web sitenize eriştiğinde onu belirli yollar izleyerek web sitenizi kayıt altına alır ve ilişkili kategorilerde bulunması sağlanır. Web sitesi tasarlanır ve kurulurken iç SEO uyumu dikkate alınarak yapılandırılması ve yayın hayatına girmesi hayati önem arz eder. Eğer web siteniz güncel SEO teknikleri ile yapılandırılmış ise arama motorlarının botları sıkıntı yaşamadan sitenizde erişi ve kolayca kayıt altına alır. Bütün bunlardan daha önemli bir şey varsa oda içeriktir. Öyleki web sitenizin sahip olduğu içerikler özgünlerse SEO skorunuz kolayca artar.

Dış SEO Nedir?

Dış SEO uygulaması ise iç SEO’dan çok farklı bir uzmanlık alanıdır. Dış SEO bir uzmanlık alanı olarak herkesin yapabileceği bir şey değildir, konunun uzmanlarına bırakılmalıdır. Web sitenize komik fiyatlar ile SEO yapıyoruz diyenlere kanılmaması gereklidir. Çünkü dış SEO uzmanlarınca yapılmayan bir seo uygulaması web sitenizin kara listeye girmesi ve arama motorlarında sonuçlarda gösterilmesinin engellenmesi ile cezalandırılabilir. Dış SEO tekniği en basit anlamıyla web sitesine backlink çalışmaları yapılarak siteye çıkışların sağlanmasıdır. Doğru olan dış SEO tekniği link çıkışlarının anlamlı ve sektörünüze uygun kelime varyasyonları ile konuyla ilgili kişilerin web sitenizi ziyaret etmesini sağlamaktır. En etkili SEO, web sitenizle ilgili arama yapan doğru ziyaretçilerin talep ettiği doğru bilgileri web sitenizde bularak sitenizde uzun süreler dolaşmasıdır.

SEO’nun Faydaları Nelerdir?

SEO nedir ve faydaları nelerdir sorusunun ikinci basamağı olan “faydalı” kısmına pek fayda örnek verilebilir. Örneğin SEO sayesinde anahtar kelimeler ve içerikler sayesinde web sitenizi ziyaret eden ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz. Hedeflenen ziyaretçi sayısına ulaşmak demek, hedeflenen potansiyel müşteri ve satış sayısına ulaşmak demektir.

SEO sayesinde web siteniz arama motorlarına uygun hale gelecek ve bundan ötürü arama sonuçlarının en üstünde gösterileceksiniz. Bu sayede web sitenizin görülebilirlerini arttıracak, daha fazla ziyaretçi çekecek ve daha fazla satış yapacaksınız. Öteki taratan SEO sayesinde arama motoru sonuçlarında tıklama başı ödeme tekniğinin aksine kalıcı olacaksınız ve hem daha fazla ziyaretçi çekecek, hem de maliyetlerinizi düşürmüş olacaksınız.

SEO uygulamalarında kendi hedef kitlenizi kendiniz seçtiğiniz gibi hedef kitleniz için küresel veya bölgesel olarak tam anlamıyla sizin sunduğunuz şeyi talep edenlerin sizi veya şirketinizi bulmasını sağlarsınız. Sonuç olarak SEO yani arama motoru optimizasyonu teknikleri size herhangi bir pazarlama türünden daha az para harcatır, daha fazla müşteri çekmenizi sağlar ve daha fazla satış yapıp kazandığınız paranızı katlamanızı sağlar.