Normalde web sitesi kurulumunda İngilizce dili öğrenilmesi gerekiyor. Akabinde ise öğrenilen İngilizce dili sayesinde Php, css, jquery, js türünden kodlama dili öğrenilmesi gerekiyor. Fakat İngilizce dili en düşük 1 yılda diğer kodlama dilleri ise en düşük 2 yılda öğrenilebilir ve bunların toplamında ise ortalama 3 yıl gibi uzun bir zaman dilimi ayrılması gerekiyor. Bu zahmetli yöntem haricinde daha pratik yollardan web sitesi kolayca kurulabilir.

Web Sitesi Kurulması İçin İhtiyaç Duyulan Faktörler

Merak edilen web site nasıl kurulur? Sorusuna yanıt olarak bir web sitesi temel hatları ile 3 faktör üzerinden kuruluyor. İlk olarak bir alan ismi ve tabiki de hosting satın alınmalıdır, sonrasında satın alınan hosting ve alan ismi üzerine ise wordpress.org kurumsal web sayfası tarafından sunulan wordpress yazılımı ilave edilmelidir. Bu işlemden hemen sonrasında ise web sitesi kategorisi baz alınarak hazır bir tasarım satın alınıp kurulum işlemi gerçekleştirilmelidir.

Web Sitesi Kurma Maliyeti

Web sitesi kurma maliyeti ise web siteden web siteye farklılık gösteriyor. Örneğin sıradan bir makale alım satım sitesi kurulmak istendiğinde alan ismi, hosting, tema etkeni de dâhil olmak üzere ortalama olarak 4 bin TL gibi bir maliyet gerektiriyor. Standart bir e-ticaret sitesi kurulmak istendiğinde ise ortalama olarak 5-6 bin TL gibi bir maliyet gözden çıkarılması gerekiyor.

Bilinenin tam aksine web sitesi kurulması yüksek maliyet gerektirmiyor. Profesyonel web site kurulum firmasından hizmet alındığı takdirde daha düşük bir maliyet üzerinden ek ücretsiz olarak web sitesi kurulabilir. Ancak web sitesi kurulumu konusunda ek maliyet sunan toplamda 4 faktör bulunuyor.

Bu faktörler, yıllık hizmet bedeli ortalama olarak 40 TL ile domain, yıllık hizmet bedeli ilk yıl açısından ortalama 113 TL ve sonraki yıllar açısından ise ortalama olarak 300 ila 350 TL aralığında hosting, alt yapısı tamamen ücretsiz olması sayesinde hizmet bedeli ödenmeyen wordpress ve son olarak da 50 dolar tek seferlik hizmet bedeli ödenerek ömür boyu kullanılan tema faktörüdür.

Web Sitesi Kurulduktan Sonra Uygulanması Gereken Adımlar

Web sitesi kurulduktan sonra web sitesinin google üzerinden kayıt edilmesi, web sitesi haritasının google üzerinden gönderilmesi, web site istatiklerinin görülebileceği araçların entegrasyonu gibi eylemlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu basit adımlar gerçekleştirildikten hemen sonrasında ise wordpress kullanımının öğrenilmesi gerekiyor. WordPress kullanımına yönelik internet dünyasından çok sayıda sözlü ve görsel yayınlardan faydalanılabilir.

Domain ve Hosting Nedir?

Web sitesi kurulumunda olmazsa olmazlardan biri olan domain ve hosting birçok satış noktalarından düşük fiyat tarifesinden satışa sunuluyor. Domain, kurulmak istenen web sitesine sunulan addır. Örneğin sağlıklıyasam.com, sohbetsitesi.org gibi. Hosting ise, web sitenizin dosyalarını barındırabileceğiniz 7/24 aktif olarak hizmet sunan serverler olarak tanımlanır.

Web Site Kurulmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet dünyasından çok sayıda web site nasıl kurulur? konusunda hizmet sunan firmalar yer alıyor. Ancak bu firmaların birçoğunda yetersiz hizmet sunulabiliyor. Kaliteli ve kusursuz bir web site kurulumu için mutlaka profesyonel ve güvenilir firmalar tercih edilmelidir. Kusursuz bir web sitesi için en uygun fiyatlı ve kaliteli hosting, domain firması tercih edilmelidir. Profesyonel ve kurumsal firmalar sayesinde problemsiz bir web sitesi kurulabildiği gibi ayrıca kesintisiz destek hizmeti sayesinde de web site kurulum aşamaları kesintisiz olarak takip edilebiliyor.